přeskočit na menu

Advent

Vánoční náladu můžeme pociťovat již počátkem adventního období, které začíná první ze čtyř adventních nedělí před Štědrým dnem. V roce 2013 připadá první adventní neděle na 1. 12.  Advent (latinsky adventus) znamená doslova "příchod". Je to doba přísného půstu a zákazu bujarého veselí, tance a zpěvu. Jak tento název napovídá, jedná se o období ryze církevního původu. Bývalo však proloženo obchůzkami lidových masek - opět se tu snoubí staré pohanské zvyky s církevním zákazem veselit se. Nesmělo se jíst maso - bylo povoleno pouze rybí. Adventní půst končil s východem první hvězdy na Štědrý den. Zvyk zapalovat postupně čtyři svíčky na adventním věnci je dnes poměrně hojně rozšířen. Světlo svíček symbolizuje příchod Krista. Děti dostávají čokoládový adventní kalendář, který jim usnadní čekání na Štědrý den.

 Města jsou v adventní době již slavnostně vyzdobena, výlohy obchodů se třpytí vánoční výzdobou a na mnoha místech jsou již vztyčeny vánoční stromy jako hlavní symboly nadcházejících svátků. Největší vánoční stromy bývají v Praze tradičně na Staroměstském náměstí a na Pražském hradě, kde se po celé adventní a vánoční období zpívají koledy a lidové písně. Pod stromy jsou obvykle umístěny pokladničky, kam lidé mohou přispívat na dobročinné účely. V historických částech měst probíhají vánoční trhy, kde je možné nakoupit typické vánoční zboží - ozdoby na stromeček - slaměné, dřevené, skleněné, perníkové a jiné, svíčky, prskavky, betlémy, adventní věnce, keramiku, vánoční přání, hračky, sladkosti, jmelí, čokoládové kolekce, vizovické pečivo apod. Je zde možné spatřit i ukázky výroby tradičních lidových řemesel - kováře, skláře, rytce, výrobce ozdob.

Na Staroměstském náměstí byl poprvé postaven Vánoční strom republiky 20. prosince 1925. Pod patronací města se zde konaly sbírky pro sirotčince každoročně až do roku 1941. Po válce byla tradice krátce obnovena, ale na počátku padesátých let byla zrušena. První porevoluční vánoční strom na Staroměstském náměstí  byl postaven v roce 1992.